
Neofobia pokarmowa TEST
22 maja, 2025
Neofobia pokarmowa TEST
22 maja, 2025
Wspólne, rodzinne posiłki – remedium na wszystko?
Sprawdź czy Twoje dziecko może być w okresie neofobii – szybki przesiewowy test
Czy wiesz, że badania naukowe dowiodły, ze rodzinne posiłki, w tym śniadanie, lunch i obiad, warunkują sukces w życiu i powiązane są z lepszym żywieniem, stabilniejszą wagą, jak również mniejszym ryzykiem zapadalności na zaburzenia odżywiania? (Andaya i in., 2011, za Jenny McGlothlin i Katja Rowell, 2024).
Wspólne, rodzinne posiłki to czas niezwykły.
To czas budowania rodzinnej wspólnoty, sposobność poznania rodzinnych historii, tradycji, kultury. To czas rozmów, a nawet zabaw z dziećmi z dala od codziennego zgiełku, obowiązków. Wspólny posiłek staję się trwałą ostoją rodziny, a stół niewątpliwie staje się miejscem do okazji nawiązania więzi i przekazania Waszym dzieciom wzorców jedzeniowych.
Wspólne posiłki to także możliwość naśladowania i modelowania prawidłowych zachowań żywieniowych, które są niezbędne u dzieci z wybiórczością pokarmową.
Czym jest rodzinny posiłek?
W czasie prowadzonych przez nas konsultacji rodzice często nam zgłaszają, że nie praktykują wspólnoty stołu. Często nie wiedzą jak wyglądają lub powinny wyglądać rodzinne posiłki. Często też sami nie mają takich doświadczeń z dzieciństwa, nie potrafią więc wyobrazić sobie przyjemnego rodzinnego posiłku, zwłaszcza kiedy sami mają negatywne doświadczenia z jedzeniem – byli np. zmuszani do jedzenia.
Rodzinny posiłek polega na tym, że członkowie rodziny (wśród których znajduje się przynajmniej jeden kochający dorosły) siedzą razem i jedzą jednocześnie te same rzeczy bez większych zakłóceń (za Jenny McGlothlin, Katja Rowell, 2024). Siedzenie przy dziecku z filiżanką kawy lub herbaty podczas gdy dziecko spożywa posiłek lub tylko przekąskę – może zamienić się w rodzinny posiłek.
Pamiętajcie, że przy wspólnym stole najważniejsi jesteście Wy, a nie to, co na tym stole znajduje się.
Obserwacja dorosłych
Inne badania naukowe pokazują, że w rozpoznawaniu tego, co jest dobre do jedzenia, w dużym stopniu pomaga dzieciom obserwacja dorosłych, którym bardzo ufają. To, co znajduje się na talerzu rodzica – w rozumieniu dziecka – jest dobre i bezpieczne do spożycia. Zobaczcie, jak często mniejsze dzieci (ale nie tylko) chętniej sięgają po to, co rodzic ma talerzu, pomimo, iż na ich talerzu leży ten sam produkt/ produkty. Na co to ma bezpośredni wpływ? – Wy także zostajecie niejako zwolnieni z konieczności, czy wręcz przymusu nawet, negocjowania kolejnych kęsów, porcji do spożycia.
Rola rodziców podczas rodzinnych posiłków
Czy wiesz co jest Twoim zadaniem w czasie rodzinnych posiłków?
Przede wszystkim stworzenie przyjemnej atmosfery. Takiej przyjaznej - bez lęku, bez presji na zjadanie kolejnych kęsów czy ustalonej minimalnej porcji. Atmosfery, w której wszyscy rozumiecie swoją rolę i własne kompetencje. Gdzie ufacie zarówno sobie, jak i swojemu dziecku.
Ale to nie wszystko!
Jenny McGlothlin i Katja Rowell (2024) zwracają uwagę na to, że w czasie wspólnych posiłków możecie kształtować dobre maniery: „dziękuję”, „proszę”, „poproszę dokładkę”, „nie, dziękuję”. Zwracajcie na komunikację i na to, w jaki sposób określacie to czy Wam coś smakuje czy nie. Zamiast mówić „ohyda”, można powiedzieć „nie, dziękuję”. Starajcie się jednak mówić pozytywnie lub w neutralny sposób o poszczególnych produktach. Słowa mają olbrzymią moc i kreują zarówno naszą, jak i Waszego dziecka, rzeczywistość. Czerpcie też radość z jedzenia i wspólnego bycia ze sobą przy stole. Tematy stresujące zostawcie na inną okazję.
Inne korzyści ze wspólnych - rodzinnych posiłków
- Według badań, dzieci, które regularnie spożywają posiłki z resztą swojej rodziny mają wyższe wyniki w szkole, bogatszy zasób słownictwa i zdecydowanie lepsze umiejętności komunikacyjne
- Wspólne posiłki to mniejsze ryzyko sięgania po używki przez młodzież (Rahal, Irwin, Fulgini, 2025)
- Wspólne posiłki, ich przygotowanie i organizacja to również sposób na rozwijanie umiejętności planowania
- Regularne spożywanie rodzinnych posiłków sprawia, że dzieci mają lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne (World Happiness Report, 2025)
- Wspólne posiłki sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i mamy większą satysfakcję z naszego życia
Pozwól też swojemu dziecku być częścią rodzinnego posiłku. Jesteśmy absolutnie za tym, aby wprowadzać zmiany z udziałem dzieci. One też są kompetentne i mają w tym swój udział i swoją rolę. Nie wywieraj presji, daj szansę motywacji wewnętrznej Twojego dziecka i jego ciekawości oraz zaangażowania – by mogły w sposób naturalny się rozwijać.
Źródło – tutaj przeczytasz więcej:
„Jak pomóc dziecku ze skrajną wybiórczością pokarmową? Przewodnik krok po kroku o przezwyciężaniu wybiórczego jedzenia, awersji pokarmowej i zaburzeń odżywiania”, Jenny McGlothlin, Katja Rowell, Wydawnictwo Pestka i Ogryzek®, 2024
Rahal D., Irwin M.R., Fulgini A.J. (2025). Family meals are associated with lower substance use in female adolescents, Family Process 64(1)
Dugan A., Kaats M., Prati A., De Neve J.E. (2025). Sharing meals with others: How sharing meals supports happiness and social connections, World Happiness Report, Chapter 3
© Copyright Marta Baj-Lieder, Renata Ulman-Bogusławska Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji, fragment ani jej całość nie mogą być w żaden sposób przedrukowywane, reprodukowane – mechanicznie, elektronicznie lub w jakikolwiek inny sposób, włącznie z kserokopiowaniem i odtwarzaniem w środkach masowego przekazu – bez pisemnej zgody Wydawnictwa Pestka i Ogryzek S.C.