
Proces diagnostyczny trudności w karmieniu i jedzeniu jako pierwszy krok w kierunku terapii karmienia i jedzenia – według standardu Szkoły Terapii Karmienia Od Pestki do Ogryzka®
12 lutego, 2025
Mouthing – autostymulacja czy baza do karmienia/jedzenia?
25 lutego, 2025
Proces diagnostyczny trudności w karmieniu i jedzeniu jako pierwszy krok w kierunku terapii karmienia i jedzenia – według standardu Szkoły Terapii Karmienia Od Pestki do Ogryzka®
12 lutego, 2025
Mouthing – autostymulacja czy baza do karmienia/jedzenia?
25 lutego, 2025
QUIZ - Neofobia Pokarmowa
Czy neofobia pokarmowa jest zaburzeniem?
Nie. Neofobia pokarmowa nie jest zaburzeniem i jako taka nie podlega terapii. Jest naturalnym etapem w rozwoju człowieka.
W jakim przedziale wieku możemy mówić o neofobii pokarmowej?
Neofobia pokarmowa pojawia się zwykle około 2‒3. roku życia, a trwać może nawet do około 5‒6. roku życia. Coraz częściej jednak można spotkać w literaturze anglojęzycznej treści mówiące o tym, że neofobia może już pojawiać się w rozwoju dziecka pod koniec jego 1. roku życia. Wtedy to możemy spostrzec już pierwsze tzw. zachowania neofobiczne u dzieci.
Na czym polega neofobia pokarmowa?
Neofobia pokarmowa polega na lękowej reakcji dziecka przed nowym i nieznanym jedzeniem. Ale to także lękowa reakcja w stosunku do pokarmów już znanych dziecku, które zostały podane w inny niż to się zwykle dzieje sposób.
Czy neofobia pokarmowa to jest to samo co ARFID?
Nie. Neofobia pokarmowa jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, a ARFID jest zaburzeniem karmienia/ odżywiania i podlega terapii.
Czy neofobia pokarmowa podlega terapii?
Nie. Neofobia pokarmowa to naturalny etap w rozwoju dziecka. Mija samoistnie.
Kto jest bardziej podatny na silniejszy przebieg neofobii pokarmowej?
Dzieci o podwyższonym poziomie lęku. Dzieci z niską otwartością na świat i wyższą neurotycznością będą mieć nasiloną postawę neofobiczną. Silniejszy przebieg neofobii mogą warunkować określone nawyki żywieniowe rodziców – to są tzw. uwarunkowania środowiskowe. Dzieci z trudnościami sensorycznymi będą prawdopodobnie silniej przechodzić okres neofobii.
Czym jest tzw. beżowa dieta?
Na etapie neofobii dzieci koncentrują się na tzw. beżowej diecie. Jest to dieta wysokowęglowodanowa, uboga w wartości odżywcze. Ponadto dzieci wykluczają ze swojego menu głównie produkty w kolorach: czerwonym i zielonym, ale też gorzkie i obślizgłe – szybko wykluczają więc i odmawiają spożywania mięsa, ryb, warzyw i owoców.
Czym jest lojalność wobec marki u dzieci skrajnie neofobicznych?
Dzieci skrajnie neofobiczne wykazują „lojalność wobec marki”. Zwracają uwagę na tak małe różnice, których my – dorośli – nie dostrzegamy i nawet nie zauważamy. Delikatny znak mówiący o promocji jogurtu naturalnego bądź delikatny napis 0% tłuszczu na opakowaniu może zostać odczytany jako inny skład jogurtu niż dotychczas i nastąpi odmowa jego spożycia, ponieważ w rozumieniu dziecka nie nadaje się on do jedzenia, bo być może jest zrobiony inaczej niż zazwyczaj.
Czy wybiórczość pokarmowa jest zaburzeniem karmienia/ jedzenia?
Nie. Wybiórczość pokarmowa nie jest zaburzeniem karmienia. To cecha zachowania, wzorzec jedzenia charakteryzujący się ograniczeniami w zakresie przyjmowania pokarmów. To także ograniczona różnorodność lub odmowa przyjmowania pokarmów odpowiednich pod względem odżywczym. Skrajną, wysoką wybiórczość pokarmową cechuje preferowanie i spożywanie dosłownie kliku produktów spożywczych.
© Copyright Marta Baj-Lieder, Renata Ulman-Bogusławska Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji, fragment ani jej całość nie mogą być w żaden sposób przedrukowywane, reprodukowane – mechanicznie, elektronicznie lub w jakikolwiek inny sposób, włącznie z kserokopiowaniem i odtwarzaniem w środkach masowego przekazu – bez pisemnej zgody Wydawnictwa Pestka i Ogryzek S.C.